OŚWIETLENIE DO FOTOGRAFII, FILMÓW, TRANSMISJI ONLINE

WSTĘP

W fotografii jednym z najistotniejszych aspektów jest światło. (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła). Dlatego przez ostatnie lata zgłębiałam tajniki oświetlenia wszelkiego rodzaju- od światła zastanego, poprzez lampy światła ciągłego aż po błyskowe lampy reporterskie i studyjne. Poszerzam także wiedzę na temat modyfikatorów światła, którą wykorzystuję na co dzień w praktyce.

WYCHODZĄC NAPRZECIW ZAPOTRZEBOWANIU

W odpowiedzi na obecne zapotrzebowanie, postanowiłam stworzyć ten poradnik jako skondensowaną pigułkę wiedzy, nie zagłębiając się w szczegóły. Korzystając ze swojego doświadczenia z zakresu fotografii, które zdobywałam na przestrzeni kilkunastu lat, doradzam, jak uzyskać oświetlenie odpowiednie zarówno do wykonywania zdjęć, jak i nagrywania filmów, a także do prowadzenia konferencji / kursów online. W tym przypadku skupiam się na technice “High Key”, w której ważne jest dobranie oświetlenia tak, by tło było jasne, cienie zniwelowane. Oświetlenie powinno być mocne, a zarazem jak najbardziej rozproszone. Uwzględniłam rozwiązania na każdą kieszeń – od najtańszych po bardziej profesjonalne lampy. Wszystkie zaprezentowane tu sprzęty  przetestowałam osobiście. 

NIE MUSISZ ROZBIJAĆ BANKU

W tym poradniku zaprezentuję tanie zamienniki drogich lamp i opiszę, jak uzyskać najbardziej zadowalające efekty. Pragnę pokazać, że nie trzeba inwestować w najdroższe sprzęty, by nasze zdjęcia, filmy, czy konferencje online wyglądały bardziej profesjonalnie.

 

ŚWIATŁO ZASTANE

Światło zastane to takie, które napotykamy w danym miejscu. Najczęściej jego źródłem jest słońce, ale również sztuczne oświetlenie pomieszczenia. 

ŚWIATŁO DZIENNE

Często można usłyszeć, że najlepsze jest światło dzienne. Ma ono niestety także swoje wady. Przede wszystkim nie mamy nad nim kontroli. Zmienność pogody wpływa na nieprzewidywalność oświetlenia. Najlepsze, pod kątem oświetlenia, są pochmurne (ale jasne, nie burzowe) dni, kiedy słońce cały czas jest za chmurami. Działają one, jak wielki softbox- zmiękczają światło. Najmniej korzystne jest oświetlanie twarzy ostrym słońcem. Mimowolnie mrużymy wówczas oczy, a przy tym marszczymy brwi, powstają ostre cienie, podkreślające niedoskonałości. 

Jeśli musisz nagrywać filmy / prowadzić konferencje online, korzystając ze światła dziennego, proponuję zastosować się do tych kilku porad:

  1. Ustaw się twarzą do okna.

Gdy twarz jest na wprost okna, będzie ładnie, równomiernie oświetlona. Gdybyś ustawił/a się tyłem do okna- Twoja twarz byłaby w całości zacieniona. Kiedy usiądziesz bokiem do okna, uzyskasz tzw. oświetlenie boczne, czyli Twoja twarz będzie podzielona na dwie połówki- oświetloną i zacienioną. Takie oświetlenie jest stosowane w artystycznej fotografii, ale w przypadku videokonferencji raczej nie jest wskazane. Jeśli z jakichś przyczyn nie możesz ustawić się twarzą na wprost okna, przez co jesteś oświetlony/a tylko w połowie, możesz umieścić po stronie niedoświetlonej coś białego, np. większą kartkę papieru / brystol. Biała powierzchnia odbija światło i pomoże wypełnić cienie, dzięki czemu będą delikatniejsze. Srebrna płaszczyzna odbija światło jeszcze mocniej, więc możesz np. przykleić do kartonu folię spożywczą, co posłuży Ci jako blenda fotograficzna. 

 

  1. Zasłoń okno białą roletą, przepuszczającą światło

Biała roleta, wykonana z materiału przepuszczającego światło zadziała, jak softbox- sprawi, że światło będzie miękkie, rozproszone. Uzyskamy dzięki temu równomierne oświetlenie zarówno twarzy, jak i pomieszczenia, w którym się znajdujemy.  Unikniemy niedogodności, związanych z ostrym światłem, o których wspominałam wcześniej. Istotne jest to, aby była ona biała, ponieważ wtedy nie zmieni koloru światła, wpadającego przez okno. Białe, cienkie zasłony powinny sprawdzić się równie dobrze.

Co jeśli nie masz ani białej rolety, ani zasłon w tym neutralnym kolorze, a przez okno wpada ostre, oślepiające światło?  Najgorszą opcją byłoby zasłanianie okna roletami czerwonymi, zielonymi itp. Zadziałają, jak kolorowe filtry i zarówno Ty, jak i cały pokój będzie w kolorze rolety. Jeśli masz żaluzje, to lepiej je podnieść, niż tworzyć na sobie pasiasty wzór z cieni i światła. Możesz tymczasowo zakleić okno papierem pergaminowym / do pieczenia / śniadaniowym. Jeśli masz jakąkolwiek białą, cienką tkaninę, również może posłużyć Ci do zmiękczenia światła.

 

  1. Korzystaj z godzin, w których jest najlepsze światło

Światło dzienne zmienia swoją barwę w zależności od pory dnia.  Światło wczesnego poranka jest złote, ale nieco zimniejsze niż to, które oświetla krajobraz godzinę przed zachodem słońca- jest wówczas złoto pomarańczowe. W fotografii nazywamy to “Złotą godziną”. Jest ona bardzo pożądana do zabiegów artystycznych. Na potrzeby videokonferencji, czy nagrywania filmów, szkoleń, kursów online itp. lepsze jest światło o zimniejszym, bardziej neutralnym zabarwieniu, które świeci w ciągu dnia (ma około 6000 K).

Musisz wziąć pod uwagę fakt, że słońce może pojawiać się i znikać za chmurami, przez co Twój obraz będzie naprzemiennie zbyt jasny lub zbyt ciemny.  Dodatkowe oświetlenie sztuczne, pomoże Ci tego uniknąć. Warto zaopatrzyć się  w specjalne lampy lub przynajmniej wymienić  żarówki na takie o barwie imitującej światło dzienne.  

 

ŚWIATŁO SZTUCZNE

Światło sztuczne (tak samo, jak dzienne) występuje w różnych barwach. Temperatura barwowa światła wyrażana jest w Keliwnach. Na potrzeby fotografii, filmów i videokonferencji najlepsza jest barwa neutralna lub zimna (wyłączając zamierzone efekty artystyczne). W domu zazwyczaj mamy żarówki dające żółto-pomarańczowe światło, które nie jest korzystne w wyżej wymienionych przypadkach. Dlatego warto wymienić je na te oznaczone:  5500K-  temp. barwowa odpowiadająca światłu, jakie emituje zachmurzone dzienne niebo, gwarantuje to idealne (bliskie naturalnemu) odwzorowanie barw. 

Można wykorzystać wszelkiego rodzaju żarówki i lampy led, emitujące światło o zimnym zabarwieniu. Jeśli zamierzasz zakupić nową lampkę biurkową to polecam tę:

TERTIAL – IKEA 39,99 zł

https://www.ikea.com/pl/pl/p/tertial-lampa-biurkowa-bialy-70355455/

ZALETY:

+ Przystępna cena

+ Regulowane ramię i klosz – możesz skierować światło w dowolne miejsce

+ Stalowa, solidna konstrukcja

+ Gwint E27 – pasują do niej świetlówki fotograficzne

 

 

 

STUDYJNE OŚWIETLENIE CIĄGŁE

Lampy światła ciągłego mogą być wykorzystywane zarówno w fotografii, jak i do nagrywania filmów, a także do videokonferencji. Na rynku jest duży wybór takich lamp, a także dedykowanych do nich modyfikatorów światła. Tutaj przedstawię zestaw, składający się w większości z elementów w stosunkowo niskich cenach.

 

1. LAMPA PIERŚCIENIOWA

Lampy tego typu są najpopularniejsze w świecie beauty, w fotografiI portretowej, także wśród vlogerek. Uzyskujemy dzięki niej równomierne oświetlenie, zmniejszające widoczność ewentualnych niedoskonałości- zmarszczek, worków pod oczami itp. Lampa świeci jednorodnym stałym światłem, dzięki czemu znajdujący się wewnątrz obiektyw jest zawsze otoczony miękkim światłem.

ZESTAW ŚWIATŁA CIĄGŁEGO FREEPOWER: LAMPA 65W I STATYW 283 zł 

https://fripers.pl/p/zestaw-lampa-pierscieniowa-65w-i-statyw-freepower

ZALETY:

+ Giętkie ramię – może być dowolnie ustawiana i pochylana w każdej płaszczyźnie,

+ zapewnia równomierne rozchodzenie się światła ze wszystkich stron oświetlanego obiektu

+ duża moc – porównywalna jest z mocą tradycyjnej 325-watowej żarówki

 

DYFUZOR FREEPOWER DLP65 DO LAMP KH65C

https://fripers.pl/p/dyfuzor-freepower-dlp65-do-lamp-kh65c/

ZALETY: 

+ rozprasza i zmiękcza światło lampy

 

 

2. PARASOLKA SOFTBOX + OPRAWKA + ŚWIETLÓWKI FOTOGRAFICZNE

Jest to alternatywa dla lampy pierścieniowej. Daje podobne miękkie światło, ale lampa ringowa dzięki pierścieniowej budowie  daje możliwość ustawienia aparatu / kamery w jej centrum, dzięki czemu twarz jest równomiernie oświetlona, bez cieni. W przypadku parasolki/softboxa nie jest to możliwe, dlatego na twarzy mogą powstać delikatne cienie- w zależności od kąta padania światła. Dzięki białej płaszczyźnie, rozpraszającej światło cienie są jednak znacznie zmiękczone, a można je dodatkowo złagodzić blendą fotograficzną. Przewagą lampy pierścieniowej nad zestawem oświetleniowym, składającym się z oprawki, świetlówki i modyfikatora jest jej moc. Lampa ringowa ma zdecydowanie większą moc, co wiąże się z wyższą ceną. Moc takiego tańszego zestawu można jednak zwiększać poprzez dodawanie kolejnych żarówek- w miarę zapotrzebowania i zwiększania się budżetu.

A. PARASOLKA SOFTBOX FREEPOWER 80CM 39 zł

https://fripers.pl/p/parasolka-softbox-odbijajaca-srednica-80-cm-freepower/

ZALETY:

+ sprawia, że światło jest miękkie, delikatne, rozproszone, ukierunkowane

+ po złożeniu zajmuje mało miejsca

B. TAŃSZY ZAMIENNIK – PARASOLKA DYFUZYJNA 80 CM 14 ZŁ

https://fripers.pl/p/parasolka-transparentna-rozpraszajaca-biala-80cm-freepower/

Jeśli chcesz wiedzieć, czym różni się parasolko-softbox od parasolki dyfuzyjnej- zajrzyj do sekcji pytań i odpowiedzi, znajdującej się na końcu tego poradnika.

 

C. OPRAWKA POJEDYNCZA FREEPOWER (GWINT E27) 17 zł

https://fripers.pl/p/oprawka-do-lamp-i-zarowek-blyskowych-e27-z-wylacz-freepower/

 

D. Oprawka poczwórna SA-4U na parasolkę 10 zł

http://fsfoto.pl/product_info.php/info/p475_Oprawka-poczworna-SA-4U-na-parasolke.html

 

E. ŻARÓWKA FREEPOWER 85W E27 BASIC 28 zł

https://fripers.pl/p/zarowka-kompaktowa-85w-freepower-e27-basic/

 

 

3. STATYW OŚWIETLENIOWY FREEPOWER ST116 STALOWY, 205 CM 29 zł

https://fripers.pl/p/statyw-oswietleniowy-freepower-st116-stalowy-205-cm/

 

 

 

4. STATYW FOTOGRAFICZNY + UCHWYT NA SMARTFON 36 zł

https://allegro.pl/oferta/zestaw-statyw-123cm-uchwyt-na-telefon-smartfon-7857990178?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

 

 

 

DODATKOWE AKCESORIA, KTÓRE MOGĄ CI SIĘ PRZYDAĆ:

 

BLENDA FOTOGRAFICZNA 19 zł

Niweluje cienie, tworzy bliki w oczach, co sprawia, że twarz i oczy wyglądają bardziej atrakcyjnie. Płaszczyzna srebrna mocniej odbija światło, biała natomiast może służyć jako płaszczyzna filtrująca, zmiękczająca światło. Blendy występują w różnych kształtach i rozmiarach. Testowałam wiele z nich 

i z mojego doświadczenia wynika, że bardzo dobrze sprawdzają się te trójkątne z uchwytem, np.

http://fsfoto.pl/product_info.php/info/p6495_Blenda-2w1-30cm-trojkatna-srebrno-biala.html

 

 

PILOT DO SMARTFONA 13 zł

Przydaje się, gdy samodzielnie robisz sobie zdjęcia, czy nagrywasz filmy przy użyciu smartfona. Nie musisz za każdym razem podchodzić do aparatu, możesz zdalnie wyzwalać migawkę i włączać/wyłączać nagrywanie. 

http://fsfoto.pl/product_info.php/info/p4813_Pilot—wyzwalacz-Bluetooth-do-komorek—rozne-kolory.html

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 

Jak uzyskać miękkie, rozproszone światło, korzystając z przedmiotów codziennego użytku?

  • Skieruj lampę  na białą powierzchnię (np. ścianę, kartkę),
    by padało na Ciebie światło odbite. 
  • Możesz także skierować lampę na twarz, ale przed żarówką umieść cienki biały papier, np. pergaminowy lub cienką, białą tkaninę, która rozproszy światło. (Pamiętaj, by zachować odstęp od żarówki, która się nagrzewa). Pozwoli Ci to uchronić wzrok, a także uniknąć ostrych cieni.

Czym różni się parasolka fotograficzna od parasolko-softboxa?
Co lepiej zakupić?

Parasolko-softbox łączy w sobie zalety parasolki i softboxa. Jej budowa sprawia, że światło nie “ucieka”, nie “rozlewa się” po całym pomieszczeniu, tylko można je bardziej precyzyjnie ukierunkować na wybranym obiekcie. Jest to szczególnie istotne w fotografii, np. gdy chcemy robić klimatyczne zdjęcia i mieć większą kontrolę nad światłem.  Zwykła biała parasolka równie dobrze rozpra

sza światło, ale przepuszcza je także na to, co znajduje się wokół głównego obiektu. Na dobry początek, do konferencji online itp. powinna być w zupełności wystarczająca. 

Co wybrać- lampę pierścieniową, czy zestaw oświetleniowy z parasolką?

Uważam, że zestaw oświetleniowy, składający się ze statywu, świetlówki fotograficznej, oprawki i parasolki jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie na początek. Po złożeniu zajmuje mniej miejsca niż lampa pierścieniowa, co jest istotne przy przechowywaniu i transporcie. Taki zestaw jest bardziej wszechstronny- możesz dokupować różne parasolki, świetlówki o większej mocy, w zależności od tego, jakie efekty chcesz uzyskać. Ja zaczynałam od takich zestawów i używam ich do tej pory, sprawdzają się w większości przypadków- do fotografii portretowej, produktowej, nagrywania filmów, videokonferencji online.

Ile lamp należy zakupić, by uzyskać zadowalające efekty?

Możesz zacząć nawet od pojedynczej oprawki, 1 żarówki, 1 parasolki, 1 statywu  i w miarę zapotrzebowania powiększać swój zestaw. Ja zazwyczaj używam 3 lamp – 1 na twarz i 2 do oświetlenia tła po lewej i prawej stronie. Czasem stosuję też setup składający się z 2 lamp- 1 na twarz i 1 na tło- ustawioną za postacią. Jeśli masz 1 lampę, a chcesz, żeby tło również było oświetlone, to musisz się ustawić jak najbliżej tła. 

Jaka moc żarówek będzie wystarczająca?

Jest to bardzo indywidualna kwestia. Jest to uzależnione m.in. od od ilości światła zastanego- jeśli masz dostęp do dużej ilości światła dziennego, to nawet 1 żarówka, jako dopełnienie powinna wystarczyć. Możesz zacząć np. od 85 W, jeśli to okaże się dla Ciebie niewystarczające, to możesz dokupić  poczwórną oprawkę, a do niej 2, 3 lub 4 żarówki. 

Jak ustawiać lampy?

Jeśli chodzi o fotografię artystyczną, jest to bardziej złożony temat- na oddzielny poradnik. W przypadku oświetlenia typu high-key, polegającego na równomiernym oświetleniu tła i postaci, najlepiej ustawić 1 lampę na wysokości twarzy, na wprost oświetlanej postaci- minimalizuje to cienie. Ewentualnie trochę ponad głową, skierowaną na twarz- tzw. oświetlenie motylowe, popularne w fotografii portretowej. Daje charakterystyczny cień pod nosem, o kształcie motyla, który można zmiękczyć, umieszczając pod twarzą blendę fotograficzną.
Nie należy ustawiać  lampy zbyt wysoko, ani oświetlać twarzy lampami sufitowymi, gdyż tworzy to zbyt duże cienie pod nosem i efekt worków pod oczami. W celu równomiernego oświetlenia tła należy postawić po jednej lampie z lewej i prawej strony na wysokości głównej postaci lub lub trochę wyżej, skierowane w dół- tak, by oświetlały plan od góry do dołu.  

 

O MNIE

Nazywam się Agnieszka Bolek. Fotografia to moja pasja, którą zamieniłam w sposób na życie.

DOŚWIADCZENIE

Doświadczenie w robieniu zdjęć zaczęłam zdobywać  w 2005 roku. W 2017 roku założyłam własne studio fotograficzne – STUDIO IMAGA, w którym fotografowałam ludzi: od najmłodszych (newborn), poprzez najbardziej rozbieganych (fotografia dziecięca) aż po najpiękniejszych (sesje beauty, fotografia mody)  i najbardziej fit (fot. sportowa). Opanowałam także sztukę fotografowania przedmiotów nieożywionych  (fot. produktowa), które bywają bardziej niesforne niż najmłodsi i najbardziej ożywieni modele. 😀 Dzięki współpracy z firmami cateringowymi  i restauracjami wiem, jak zrobić zdjęcia dań, by ludzie jedli oczami. (fot. kulinarna). Doświadczenie, które zdobyłam samodzielnie, pozwoliło mi nawiązać współpracę  z jedną z największych firm działających w branży beauty profesjonalnej. To pomogło mi wejść na jeszcze wyższy poziom zaawansowania w fotografii.

ZDOBYWANIE I DZIELENIE SIĘ WIEDZĄ

Uczyłam się od najlepszych- m.in. Marta Wojtal (fotografka gwiazd), Mariusz Stachowiak (mistrz fotografii mobilnej), Radosław Rędzikowski (jeden z najlepszych fotografów w branży beauty). Zdobywam także wiedzę z zakresu scenografii od najlepszych specjalistów w tej dziedzinie (m.in. Daria Golińska). Robiłam zdjęcia tak doświadczonym modelkom, jak Karolina Malinowska, Natalia Siwiec, Weronika Bielik. Środowisko studyjne poznałam od podszewki. Zgłębiłam tajniki każdego rodzaju oświetlenia, używanego w fotografii (światło zastane, lampy światła ciągłego, studyjne i reporterskie lampy błyskowe) oraz wszelkich modyfikatorów światła. Sukcesywnie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w licznych kursach, szkoleniach, warsztatach- uwielbiam pogłębiać swoją wiedzę i dzielić się nią z innymi.

 

FOTOGRAFIA

FOTOGRAFIA PRODUKTOWA

 

Tel. 666-687-556

 studioimaga@gmail.com

 http://www.studioimaga.com/

 https://www.facebook.com/studioimaga/

https://www.instagram.com/studio.imaga/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *